Тел: +998 71 2358102
Шу йилнинг 20 мартида Ажиниёзий номидаги Нукус Давлат педагогика институти талабалари Meade LX-90 телескопига ўрнатилган махсус экран орқали
Қуёшнинг қисман тутилишини кузатдилар. Барча хоҳловчилар кузатувда иштирок этиб, Қуёш тутилишининг ривожланишини томоша қилишди.
Телескоп НДПИ қошидаги янги илмий-ўқув обсерваториясига ўрнатиш учун мўлжалланган. Ҳозирги вақтда телескопни павильонга жойлаштириш ишлари тугалланмоқда.
Бу обсерватория қурилишининг бошланиши Республика олий ўқув юртлари илмий-ўқув обсерваториялари тармоғини барпо этишнинг якунловчи босқичи ҳисобланади.
Нукусда Қуёш тутилишини кузатиш жараёнлари. Нукус Давлат педагогика институти.
Астрономия институтида илмий лойиҳалар билан бир қаторда умумтаълимий лойиҳалар ҳам бажарилади. Умумтаълим лойиҳаларнинг асосий вазифаси астрономияни
оммалаштириш шунингдек, астрономия бўлимига эга ўқув юртларига амалий ёрдам кўрсатиш ҳисобланади. Астрономия институти Республика олий ўқув юртлари
билан ҳамкорликда Андижон Давлат университети, Самарқанд Давлат университети, Ўзбекистон Миллий университети, Низомий номидаги Тошкент Давлат Педагогика университети
ва Қарши Давлат университетлари учун илмий-ўқув обсерваторияларни қуриб, олий ўқув юртлари қошида барпо этилган кузатув базалари физика-математика бўлими
талабаларига астрономия ва оптикадан лаборатория машғулотларини бажариш, мактаб, линей ва коллеж ўқувчилари учун илмий оммабоп маърузалар ўқиш, телескопдаги
кузатишлардан фойдаланиб янги лаборатория ишларини яратиш имконини беради.
Республика олий ўқув юртлари базасидаги илмий-ўқув обсерваториялар.
Физика-математика йўналиши талабалари бевосита астрономик техника ва телескоплар
билан танишишлари, шунингдек кузатишлар ўтказишлари ва олинган натижалардан фойдаланиб ўзларининг битирув малакавий ишларини ёзишлари мумкин.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, инструментларнинг имкониятидан тўла фойдаланиш, нафақат амалий ўқув машғулотларини бажариши, балки илмий
тадқиқот ишларини бажариш имконини ҳам беради.
2015 йилнинг 20 мартидаги Қуёш тутилиши ҳақида |
2015 йилнинг 20 мартида, яъни жума куни Ой сояси ўзининг шимолий ярим шардаги йўлини босиб ўтади. Тутилиш Атлантика окианининг шарқий Канада соҳили
ва Гренландиянинг шимолий атрофида кенг ёй чиқган ҳолда бошланиб, сайёрамизнинг шимолий географик қутбидан унча узоқда бўлмаган шимолий муз океанида тугади.
Биринчи икки суратнинг чапдагисида тутилишнинг батафсил анимацияси келтирилган. Ернинг кундузги томонида яримсоя кулранг соҳа билан белгиланган.
Тўла фазасининг кўриниш соҳаси Ер сиртида қора ранг билан белгиланган. Ўнгдаги четги суратда тутилишнинг кўриниш соҳаси келтирилган.
Яшил чизиқлар билан ой яримсоясининг чегаралари белгиланган, юлдузчалар энг катта тутилиш нуқталарига мос келади.
Тутилишнинг энг яхши кўриниш соҳаси шимолий ярим шарнинг қутиб атрофи ва ўрта кенгликлари тўғри келади. Қуёшнинг тўла тутилишини Атлантика океанинг шимолида
ва Арктикада кузатиш мумкин. Тутилишнинг тўла фазасини кузатишнинг ягона жойи Фарер оролларининг қуруқликлари ва Шпицбергенда бўлади. Тутилиш тўла
фазасининг максимал давомийлиги 2 минут 47 секундни ташкил қилади. Тутилишнинг қисман фазаси Европада, Россиянинг ғарбий қисмида, Ўрта Осиёда, Яқин Шарқда,
шунингдек қисман шимолий Африкада кўринди.
Европа космик агентлигининг Proba-2 деб номланган иккинчи йўлдоши Қуёш тутилишини космосдан видео тасмага олди.
Космик аппарат Қуёшни ультрабинафша нурда кузатиб, тадқиқотчиларга ноёб юлдузлар кўринишини тақдим этди.
Ердан Ойгача масофа 2015 йилнинг 20 мартида 357415 км ни, Ой соясининг ўртача узунлиги эса 373320 км ни ташкил этди.
Бунда Ойнинг кўринма диаметри Қуёш дискининг кўринма диаметридан 1,0445 марта катта бўлди.
На территории Узбекистана 20 марта можно было наблюдать незначительные фазы солнечного затмения.
Шаҳар
Координата |
Тутилишнинг бошланиши
Максимал фазаси
Тутилишнинг тугаши
Вақт
Ecl.obs*
Ecl.mag*
Наманган
40° 59' 00'' N
71° 38' 00'' E
15:46
16:03
0.77%
3.5%
16:21
Тошкент
41° 19' 33'' N
69° 17' 46'' E
15:38
16:01
1.61%
5.6%
16:23
Самарқанд
39° 37' 19'' N
66° 54' 32'' E
15:44
15:58
0.36%
2.0%
16:13
Нукус
42° 27' 53'' N
59° 36' 08'' E
15:09
15:48
7.30%
15.6%
16:26
* Eclipse obscuration - Қуёш юзасининг тўсилган қисми.
* Eclipse magnitude - Қуёш диаметрининг тўсилган қисми.
Тошкент ва Нукуда Қуёш тутилишининг содир бўлиш жараёнлари
Қуёш тутилиши ҳақида |
Қуёш ва Ой – булар ер осмонидаги оддий кўзда кўринма ўлчамга эга ягона осмон жисмларидир. Ой Ер атрофида ҳаракатланиши давомида узоқдаги ёритгичларнинг
олдидан ўтади ва ўзининг диски билан уларни бекитади. (Ёритгичлар Ой билан тўсилади).
Қуёшнинг Ой билан тўсилиши Қуёш тутилиши деб аталади. Қуёш билан ёритилган Ой фазода йиғиладиган конуссимон соя ва ёйилиб тушадиган
конуссимон яримсоялар ташлайди. Бу конуслар Ер сирти билан кесишганда, яъни Ойнинг соя ва яримсоялари унга тушганда, биз ер
сиртининг ҳар хил нуқталаридан ҳар хил кўринишдаги Қуёш тутилишларини кузатишимиз мумкин.
Қуёш диски батамом бекилган сиртида максимал диаметри 270 км дан ошмайдиган ой соясининг ичида жойлашган кузатувчи Қуёшнинг
тўла тутилишини кўради, шунинг учун тшла тутилишни бир вақтда Ернинг кичик ҳудудидагина – Ой сояси тушган ернинг қисқа соҳасидагина кузатиш мумкин.
Қуёшнинг тўла тутилиш схемаси
Ернинг ҳар хил нуқталарида Қуёш тутилиши ҳар хил вақтда бошланади. Ойнинг Ер атрофидаги ўз орбитаси бўйлаб ҳаракатланиши
ва Ернинг ўз ўқи атрофида айланиши туфайли, Ой сояси Ер сирти бўйлаб ғарбдан шарққа томон ўртача кенглиги 200 км (максимал кенглиги 270 км)
ва узунлиги бир неча минг километр тезликда кетма-кет тўла тутилиш полосасини чизган ҳолда силжиб боради.
Тутилиш пайтидаги Ойнинг Ердаги сояси, ХКС ёрдамида олинган расм. Расмда Кипр ва Туркия ҳудудлари кўриниб тутибди.
Маълумки Ой ғарбдан шарққа томон ҳаракатланади, шунинг учун Қуёш тутилиши Қуёш дискининг ғарбий четидан бошланади. Дастлаб унда Қуёш радиусига тенг ёй шаклига
эга кемтик ҳосил бўлади, кейинчалик кемтик катталашиб боради, Қуёш эса янада кичрайиб борувчи ўроқ шаклини олади. Қачонки Қуёш дискининг охирги нуқтаси
йўқ бўлса, у ҳолда Қуёшнинг тўла тутилиши рўй беради, унинг давомийлиги бир неча минут – етти минутдан кўп эмас, кўпинча икки-уч минутни ташкил қилади.
Тўла фазанинг бошланиши олдидан (ва тугагандан сўнг дарҳол) Қуёш диски четида ёруғ Бейли чўткалари чарақлаб кўринади,
уларни Ой диски (тоғлари) четининг нотекислиги, шу билан бирга Ой ва Қуёш лимблари (четлари) бирлашган четида кўп сонли ёруғ
нуқталар келтириб чиқаради. Янада чиройли манзарани тўла фаза бошланишига бир неча секунд қолганда ва тугагандан кейин дарҳол
чақнаб кўринадиган бриллиант ҳалқалар тақдим этади.
Тўла тутилиш бошланган пайтда Қуёш ёруғ шуъла – Қуёш тожи билан ўралган мутлақо қора дискка айланади, унинг шакли турли тутилишларда ҳар хил бўлади,
тим қора сиёҳ ранг осмон эса бутун горизонт бўйлаб қизғиш - тўқ сариқ рангга бўялган бўлади (шуълали ҳалқа). Осмон қисман тутилиш содир бўлган жойларда
ана шундай нур сочади. Тўла фазанинг тугаши баробарида Ойнинг қоронғи диски аста-секин Қуёш дискидан чиқа бошлайди ва тутилиш тугайди.
Қуёш тутилишининг барча фазалар бўйича умумий давомийлиги икки соатдан кўпроқ давом этиши мумкин.
Қуёшнинг тўла тутилиш фазаси, Европа космик агентлигининг Proba-2 йўлдоши орқали ультрабинафша нурда олинган тасвири.
Ер сиртининг Ойнинг яримсоялари тушадиган соҳаларида, яни Ой ярим сояси конусининг ичида, Қуёшнинг қисман тутилиши кўринади.
Бунда Ой диски Қуёш дискининг фақат маълум бир қисмини ёпади. Кузатувчи соя ўқига қанча яқин жойлашган бўлса, Қуёш диски ва тутилиш фазаси
шунча катта бўлади. Ярим соя конусидан ташқарида бутун Қуёш диски кўриниб туради ва ҳеч қандай тутилиш кузатилмайди.
Ердан Ойгача ва Қуёшгача бўлган масофа кичик миқдорга бўлсада ўзгариб туради, шунинг учун Ойнинг кўринма диаметри Қуёшникидан гоҳ катта, гоҳ кичик, баъзан тенг бўлади.
Биринчи ҳолда Қуёшнинг тўла тутилиши 7 минут 40 секунд давом этса, учинчи ҳолда фаза оний лаҳза давом этади. Иккинчи ҳолда тўла тутилиш ўрнига Қуёшнинг ҳалқасимон
тутилиши кузатилади, бунда Ой умуман Қуёшни батамом бекитмайди – Қуёш дискининг чети ёпилмасдан қолади ва Ойнинг қоронғи диски атрофида ингичка ёруғ ҳалқа ҳосил қилади.
Бу ҳолда Ой сояси конусининг учи Ер сиртигача етиб келмайди.
Ҳалқасимон Қуёш тутилиши схемаси
Қуёш тутилишларида, табиат бизга инъом этган ажойиб жиҳатларидан бири, Қуёш ва Ойнинг кўринма диски бир-бирига мос келишидир.
Қуёш Ердан Ойга қараганда тахминан 390 марта узоқда, лекин унинг чизиқли диаметри (1392000 км) Ой диаметридан салкам 400 марта катта,
шундай бўлсада иккала ёритгични Ердан диярли бир хил бурчак остида кўрамиз.
Агар Ой диаметри бироз кичик ёки Ойгача бўлган масофа бироз катта бўлганда Ердагилар ҳеч қачон Қуёшнинг тула тутилишини кўра олмас эдилар.
Бордию Ой диаметри икки ёки ундан ортиқ марта катта (ёки Ой яқинроқ) бўлганда, у ҳолда тутилишлар тез-тез содир бўлар эди, тўла фаза аслида узоқроқ давом этади,
лекин Ердагилар нигоҳида Қуёш тўла тутилиши вақтида чақнайдиган маҳобатли тож яширинар эди. Қуёш ва Ойнинг кўринма ўлчамлари мос келганликлари учун
Ер сиртининг тор полосада кўринишининг ўзи ажойиб ҳодиса, чунки Қуёш системасидаги бошқа сайёраларнинг ҳеч бирида такрорланмас тамоил, яъни тўла
тутилиш полосаси жойларига бир неча секундли тўла фазани Қуёшнинг ташқи сийрак қатламини ўрганиш учун тутилишдан ташқарида бевосита
кўринмайдиган, экспедициялар уюштиришади.
Қуёш тутилишлари янги ой вақтидагина рўй беради. Агар Ой орбитасининг текислиги эклиптика текислиги билан устма-уст тушганда эди,
ҳар янги ойда Қуёш тутилиши содир бўлар эди. Лекин Ой орбитаси текислиги эклиптика текислиги билан 5°09' бурчак остида кесишган.
Шунинг учун одатда Ой эклиптика текислигидан ё шимол ёки жанубдан ўтиб кетади ва тутилиш содир бўлмайди.
Қуёш тутилиши содир бўлиши учун – яъни Ой фазаси вақтида ўз орбитаси тугунларининг яқинида жойлашган, яъни эклиптикадан унчалик узоқда бўлмаслиги керак.
Бу шартларнинг натижаси ўлароқ ҳар йили албатта 2 марта Қуёш тутилиши (Ой орбитасининг иккита тугуни атрофида) бўлиши керак, аммо 4 ёки 5 та тутилиш ҳам бўлиши мумкин.
Ер юзидаги маълум бир жойда Қуёшнинг тўла тутилиши жуда кам эҳтимоллик воқеа – 200-300 йилда бир марта содир бўлади.
Кузатишларга киришишдан олдин шуни қатъий эсда тутиш керакки, тутилишдан ташқари ёки қисман тутилиш фазаларида
Қуёшга қорайтирилган ёруғлик филтирларисиз, кўзни ҳимояламасдан қараш қатъиян ман этилади! Бу огоҳлантириш айниқса
оптик инструментлар билан кузатишларга тегишли, чунки эҳтиётсизлик оний лаҳзада кўзни ишдан чиқариши мумкин.
Шунинг учун оптик асбоблар (дурбин, кўриш трубаси, телескоп) объективи олдига албатта етарлича зичликка эга

| Солнечное затмение 20 марта 2015 |
20 марта студенты Нукусского государственного педагогического института им. Ажинияза (НГПИ) наблюдали
частное солнечное затмение с помощью телескопа Meade LX-90 без слежения, установив специальный экран.
Все желающие могли принять участие в наблюдениях и следить за развитием затмения вместе с ними. Телескоп предназначен для установки в новой научно - образовательной обсерватории при НГПИ.
В настоящее время завершаются работы по возведению павильона для телескопа.
Введение в строй этой обсерватории станет завершающим этапом создания
сети научно-образовательных обсерваторий на базе вузов республики.
Наблюдение затмения в Нукусе, Нукусский педагогический институт им. Ажинияза (НГПИ)
В Астрономическом институте помимо научных проектов выполняются так же общеобразовательные проекты.
Основной задачей последних является популяризация астрономии, а так же оказание содействия учебным заведениям, имеющим астрономические отделения.
В настоящее время совместными усилиями Астрономического института и Вузов Республики введены в строй учебно-образовательные обсерватории для
Андижанского государственного университета, Самаркандского государственного университета, Ташкентского педагогического университета имени Низами,
Национального университета Узбекистана, Каршинского государственного университета.
Научно-образовательные обсерватории на базе вузов республики
Созданные при вузах наблюдательные базы позволят проводить практику студентов физико-математических отделений, проводить лабораторные работы по астрономии и оптике,
проводить научно-популярные лекции для школ и лицеев, создавать новые лабораторные работы с использованием наблюдений на телескопе.
Студенты физико-математического направления смогут непосредственно ознакомиться с астрономической техникой и телескопами, проводить
наблюдения и использовать полученные данные для написания выпускных квалификационных работ.
Так же следует отметить, что потенциальные возможности установленных инструментов позволяют их использовать не только
в практических учебных занятиях, но и для выполнения научно - исследовательских задач.
| О солнечном затмении 20 марта 2015г |
В пятницу, 20 марта 2015 года, лунная тень проделала свой путь в северном полушарии. Затмение началось в Атлантическом океане восточнее побережья
Канады и описывая широкую дугу на север вокруг Гренландии, завершилось в северном ледовитом океане недалеко от географического северного полюса нашей планеты.
На первых двух фото слева детальная анимация хода затмения. Полутень отмечена серой областью на дневной стороне Земли. Область видимости полной фазы отмечена на поверхности Земли черным цветом.
На крайнем правом фото области видимости затмения. Зелеными линиями отмечены границы лунной полутени, звездочка
соответствует точке наибольшего затмения. Границы видимости полной фазы тени показаны синими линиями.
Область наилучшей его видимости попадает в приполярные и средние широты северного полушария.
Полное солнечное затмение можно было наблюдать на севере Атлантического океана и в Арктике.
Единственные места для наблюдения полной фазы затмения на суше были Фарерские острова и Шпицберген.
Максимальная длительность полной фазы затмения составила 2 минуты 47 секунд.
Частные фазы затмения были видны в Европе, западной части России, Средней Азии, Ближнем Востоке а также частично в северной Африке.
Второй спутник Европейского космического агентства Proba-2 заснял видео солнечного затмения из космоса.
Космический аппарат видит Солнце в ультрафиолетовом свете, предоставляя исследователям уникальный вид поверхности звезды.
Расстояние от Земли до Луны 20 марта 2015 года составило 357415 км. Средняя длина лунной тени составляет 373320 км. При этом видимый
диаметр Луны был в 1.0445 раз больше видимого диаметра солнечного диска.
На территории Узбекистана 20 марта можно было наблюдать незначительные фазы солнечного затмения.
Город
Координаты |
Начало затмения (первое касание)
Максимальная фаза
Конец затмения (последнее касание)
Время
Ecl.obs*
Ecl.mag*
40° 59' 00'' N
71° 38' 00'' E
15:46
16:03
0.77%
3.5%
16:21
41° 19' 33'' N
69° 17' 46'' E
15:38
16:01
1.61%
5.6%
16:23
Самарканд
39° 37' 19'' N
66° 54' 32'' E
15:44
15:58
0.36%
2.0%
16:13
42° 27' 53'' N
59° 36' 08'' E
15:09
15:48
7.30%
15.6%
16:26
* Eclipse obscuration - доля площади диска Солнца, закрытая диском Луны.
* Eclipse magnitude - доля диаметра диска Солнца, закрытая диском Луны.
Ход затмения в Ташкенте и Нукусе
| О солнечных затмениях |
Солнце и Луна это единственные небесные тела на земном небосводе, которые имеют видимые невооруженным глазом размеры.
При движении вокруг Земли Луна проходит перед более далекими светилами и своим диском может их заслонить (покрытие светил Луной).
Покрытия Солнца Луной называют солнечными затмениями. Освещаемая Солнцем Луна отбрасывает в пространство сходящийся конус тени и расходящийся конус полутени.
Когда эти конусы пересекаются с земной поверхностью, лунная тень и полутень падают на нее и мы можем наблюдать солнечное затмение, которое имеет
различный вид для разных точек земной поверхности. Диск Солнца будет целиком закрыт только для наблюдателя, находящегося внутри конуса лунной тени,
максимальный диаметр которой на поверхности Земли не превосходит 270 км, и поэтому одновременно полное затмение Солнца
видно лишь на малом участке Земли - в этой сравнительно небольшой области земной поверхности, куда падает
тень от Луны.
Схема полного солнечного затмения
В разных точках Земли солнечное затмение наступает в разное время. Вследствие движения Луны по своей орбите вокруг Земли
и вращения Земли вокруг своей оси,
тень от Луны перемещается по земной поверхности приблизительно с запада на восток, последовательно вычерчивая полосу
полного затмения длиной в несколько тысяч километров и шириной в среднем около 200 км (максимальная ширина 270 км).
Тень от Луны на Земле во время затмения, фотография с МКС. На фото видны Кипр и Турция.
Так как Луна движется с запада на восток, то солнечное затмение начинается с западного края солнечного диска. Сначала на нем появляется ущерб,
имеющий форму дуги круга того же радиуса. Затем ущерб постепенно растет, и Солнце принимает форму все более и более узкого серпа. Когда исчезнет
последняя точка солнечного диска, наступает фаза полного затмения, которая длится всего несколько минут - не более семи, а чаще всего две - три минуты.
Перед началом (и сразу после окончания) полной фазы на краю солнечного диска вспыхивают яркие четки Бейли. Их создают неровности края лунного диска (горы),
мимо которых проходят солнечные лучи, создавая эффект многочисленных ярких точек на краю почти сомкнувшихся лунного и солнечного лимба.
Не менее красочное зрелище представляет собой бриллиантовое кольцо, вспыхивающее за секунды до полной фазы и сразу после ее окончания.
При наступлении полного затмения Солнце превращается в совершенно черный диск, окруженный ярким сиянием - солнечной короной,
которая имеет различную форму в разные затмения, а темно - фиолетовое небо будет окрашено красновато - оранжевой полосой по всему горизонту (заревое кольцо).
Так светится небо в тех местах где идет частное затмение.
По окончании полной фазы темный диск Луны постепенно сходит с солнечного диска и затмение кончается.
Общая продолжительность всех фаз солнечного затмения может длиться свыше двух часов.
Фаза полного затмения. Изображение со спутника Европейского космического агентства Proba-2 в ультрафиолетовом свете.
В областях земной поверхности куда падает полутень от Луны, внутри так называемого конуса лунной полутени будет
видно частное, или частичное, солнечное затмение - диск Луны закроет только часть солнечного диска. Чем ближе наблюдатель к оси тени,
тем большая часть диска Солнца закрыта, тем больше фаза затмения. Вне конуса полутени виден
весь диск Солнца и никакого затмения не наблюдается.
Вследствие небольшого изменения расстояний Земли от Луны и Солнца видимый угловой диаметр Луны бывает то больше, то меньше солнечного, то равен ему.
В первом случае полное затмение Солнца длится до 7мин 40с, в третьем - только одно мгновение.
Во втором случае вместо полных затмений наблюдаются кольцеобразные затмения, когда Луна вообще не закрывает
Солнце целиком - края солнечного диска остаются незакрытыми и образуют вокруг темного диска
Луны тонкое блестящее кольцо. В этом случае вершина конуса лунной тени просто не доходит до поверхности Земли.
Схема кольцеобразного солнечного затмения
Одна из самых удивительных вещей в солнечных затмениях это замечательное соответствие видимого солнечного и лунного дисков, которое подарила нам природа.
Солнце дальше от Земли чем Луна примерно в 390 раз, но его линейный диаметр (1392000 км) почти в 400 раз превышает диаметр Луны, благодаря чему оба
светила мы видим с Земли почти под равными углами. Будь диаметр Луны несколько меньше или расстояние до Луны было больше, и земляне никогда бы не смогли
увидеть полного солнечного затмения. Если бы диаметр Луны был в два или более раз больше (или Луна ближе) то полные затмения происходили бы чаще,
полная фаза длилась дольше, но тогда от взоров землян скрылась бы величественная корона Солнца, вспыхивающая во время полного солнечного затмения.
Удивительное совпадение видимых размеров Солнца и Луны, хотя и приводит к тому , что полное затмение видно только в узкой полосе на поверхности Земли,
но зато ни на одной из планет Солнечной системы больше нельзя увидеть неповторимого зрелища - полного солнечного затмения с полностью видимой короной Солнца.
Астрономы предпринимают экспедиции в полосу полного затмения, чтобы в течение секунд, редко минуты полной фазы изучать внешние разряженные оболочки Солнца,
невидимые непосредственно вне затмения.
Солнечные затмения возможны во время новолуний. Если бы плоскость лунной орбиты совпадала с плоскостью эклиптики, каждое новолуние происходило бы солнечное затмение.
Но плоскость лунной орбиты пересекает плоскость эклиптики под углом 5°09'. Поэтому Луна обычно проходит севернее или южнее плоскости эклиптики, и затмений не происходит.
Для того чтобы произошло солнечное затмение необходимо, чтобы Луна во время новолуния находилась вблизи узла своей орбиты,
т.е недалеко от эклиптики. Результатом этих условий является то что каждый год обязательно бывает 2 солнечных затмения (около двух узлов лунной орбиты),
но может быть 4 или даже 5 затмений.
В среднем в одном и том же месте земной поверхности полное солнечное затмение бывает видно чрезвычайно редко - лишь однажды в течение 200-300 лет.
На основе точного знания законов движения Земли и Луны вычислены на сотни лет вперед моменты затмений и то, где и как они будут видны.
Составлены карты, на которых показаны полоса полного затмения, линии, где затмение будет видно в одинаковой фазе (изофазы), и линии,
относительно которых для каждой местности можно отсчитать моменты начала, конца и середины затмения.
Прежде чем приступить к наблюдениям, нужно твердо запомнить, что вне затмения или при частных фазах затмения
смотреть на Солнце без защиты глаз темными светофильтрами категорически запрещено! Это предупреждение особо относится
к наблюдениям Солнца в оптические инструменты, так как пренебрежение им вызовет мгновенное и неизлечимое повреждение глаз.
Поэтому перед объективом (объективами) оптического инструмента (бинокля, подзорной трубы, телескопа) нужно обязательно
укрепить темный светофильтр достаточной плотности, чтобы глаза не ощущали раздражения солнечным светом.