Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Астрономия институти назарий астрофизика бўлими бошлиғи, физика-математика фанлари доктори, профессор Аҳмедов Бобомурат Жураевични Бутунжаҳон Фанлар академияси (The World Academy of Sciences, TWAS) аъзолигига сайланганлигини хурсандчилик билан маълум қилади.
TWAS академияси 1983 йилда Нобель мукофоти лауреати, назариётчи физик олим Абдус Салам ташаббуси билан дунёда фан ва техниканинг барқарор ривожланишига хисса қўшиш мақсадида ташкил этилган. Унинг аъзоси бўлиш – бу жаҳон миқёсидаги олим бўлишни англатади.
Бутунжаҳон фанлар академиясининг 2018 йил 27 ноябрда Италиянинг Триесте шаҳрида бўлиб ўтган 28- Бош ассамблеясида дунёнинг 104 та мамлакатидан 46 нафар янги аъзолар сайланган, шулар орасида Ўзбекистон Республикасидан Б.Ж.Ахмедов ҳам бор.
Аҳмедов Бобомурат Жураевич – физика-математика фанлари доктори, профессор, Астрономия институтининг назарий астрофизика бўлими бошлиғи, шунингдек, Ўзбекистон Миллий Университети профессори ҳамдир. Унинг асосий илмий ишлари гравитация назарияси, умумий нисбийлик назарияси, релятивистик астрофизика ва компакт гравитацион объектлар физикаси соҳасидадир. Ахмедов Б.Ж. гравитация назарияси, майдонлар назарияси, релятивистик ва ядро астрофизикаси соҳаларида юқори илмий-педагогик тажрибага эга ва шу кунгача унинг муаллифлиги ва ҳаммуаллифлигида 200 дан ортиқ илмий ишлар чоп этилган.
Ахмедов Б.Ж. - 2017 йилда илмий ишларига энг кўп ҳавола қилинган муаллиф («Highly Cited Author», Web of Science), 2018 йилда эса «Йил олими-2018» («Researcher of the Year», Scopus) ҳамда 2012 йилда «Меҳнат шуҳрати» ордери билан мукофотланган. Шунингдек, у Марказий Деҳли Университетининг фаҳрий профессори, Италиянинг Триесте шаҳридаги Ҳалқаро назарий физика марказининг релятивистик астрофизика ва гравитация соҳасида мантақавий координатори, Ҳиндистоннинг Университетлараро астрономия ва астрофизика маркази ва ТАТА фундаментал тадқиқотлар институтининг аъзоси ҳамдир. Бундан ташқари, Аҳмедов Б.Ж. CNR, DAAD, TWAS, ICTP, Volkswagen, Erasmus+ каби бир қатор нуфузли ташкилотларнинг ҳалқаро грантлари раҳбари ва 20 дан ортиқ ҳалқаро нуфузли илмий журналлар тақризчиси ва «Arabian Journal of Mathematics» Springer илмий журналининг редакторидир.
Ахмедов Б.Ж. Ўзбекистонда релятивистик астрофизика соҳасида янги илмий мактаб яратган бўлиб, у аллақачон ҳалқаро эътирофга сазовор бўлган ва ушбу мактабдан бир қатор фан докторлари ва фан номзодлари етишиб чиққан ҳамда кўплаб истеъдодли ёш олимлар тарбияланиб келмоқда.

Узбекистан,100052, г.Ташкент Астрономическая 33 Тел: +998 71 235-81-02 Факс: +998 71 234-48-67 E-mail: info@astrin.uz |
Астрономический институт АН РУз рад сообщить, что заведующий отделом института, профессор, доктор физико-математических наук Ахмедов Бобомурат Жураевич избран членом Всемирной академии наук (The World Academy of Sciences, TWAS).
Академия TWAS, которая базируется в г. Триесте, Италия, основана группой учёных во главе с Нобелевским лауреатом физиком-теоретиком Абдус Саламом в 1983 году с целью продвижения науки и инженерии для устойчивого преуспевания в развивающемся мире. Стать её членом - это означает получить признание как ученого мирового уровня.
27 ноября в г. Триесте, Италия состоялось заседание 28-ой Генеральной ассамблеи Всемирной академии наук, на которой были избраны 46 новых членов из 104 стран, в том числе, ученый из Республики Узбекистан – Ахмедов Б.Ж.
Ахмедов Б.Ж. - доктор физико-математических наук, профессор, работает заведующим отделом теоретической астрофизики Астрономического института АН РУз, а также является профессором Национального университета Узбекистана. Основные научные исследования выполнены им в области общей теории относительности, гравитации, релятивистской астрофизики и физики компактных гравитационных объектов. Он имеет большой опыт научно-исследовательской и преподавательской работы в области теории поля, теории гравитации, релятивистской и ядерной астрофизики, является автором и соавтором более 200 научных публикаций.
Ахмедов Б.Ж. удостоен в Узбекистане премии, как самый цитируемый автор («Highly Cited Author», Web of Science) за 2017 год, получил звание «Ученый года - 2018» («Researcher of theYear», Scopus) за 2018 год, награжден орденом «Мехнат шухрати» в 2012 году. Он является почетным профессором Центрального университета Дели, членом и региональным координатором по релятивистской астрофизике и гравитации Международного Центра теоретической физики (Италия), членом Межуниверситетского Центра астрономии и астрофизики и Тата института фундаментальных исследований в Индии. Ахмедов Б.Ж. также является руководителем международных грантов – CNR, DAAD, TWAS, ICTP, Volkswagen, Erasmus+, рецензентом более двадцати зарубежных реферируемых журналов, редактором журнала "Arabian Journal of Mathematics" Springer.
Ахмедов Б.Ж. создал в Узбекистане новую научную школу по релятивисткой астрофизике, которая уже получила международное признание, и воспитал целую плеяду талантливых молодых ученых, удостоенных ученых степеней докторов и кандидатов наук, том числе, и за рубежом.